Група Активної Реабілітації

#Як людям з інвалідністю відстоювати свої права?

Починаючи з 1992 року, 5 травня світ щорічно відзначає Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю. Цей день має на меті вкотре звернути увагу суспільства на існуючу проблему дискримінації та порушення прав людей з інвалідністю. Люди з інвалідністю є повноцінними членами суспільства. Вони мають такі самі права як і люди без інвалідності. Ключовою відмінністю […]

Починаючи з 1992 року, 5 травня світ щорічно відзначає Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю. Цей день має на меті вкотре звернути увагу суспільства на існуючу проблему дискримінації та порушення прав людей з інвалідністю.

Люди з інвалідністю є повноцінними членами суспільства. Вони мають такі самі права як і люди без інвалідності. Ключовою відмінністю є хіба те, що в умовах бар’єрного середовища людині з інвалідністю потрібно зробити більше зусиль, щоб реалізовувати свої права.

Існує дві системи захисту прав людей: національна та міжнародна.

Національна система однакова для всіх людей, незалежно від наявності у людини інвалідності. Обов’язок нашої держави — створити систему правової допомоги для тих, хто її потребує. В Україні вже багато років функціонує державна безоплатна система правової допомоги, офіси якої є в кожному великому місті та райцентрах.

На міжнародному рівні для України актуальними є дві системи: ООН (ратифіковані Україною Конвенції, Декларації, Пакти) та регіональна система захисту в межах нашого членства в Раді Європи та ОБСЄ.

Які є інструменти захисту прав осіб з інвалідністю?

Конкретне право можна відстояти по-різному у залежності від обставин та контексту. Є різні способи:

 • написати звернення громадянина, якщо маєте індивідуальну проблему та прагнете її вирішити;
 • зробити запит на роз’яснення, доступу до публічної інформації;
 • стати громадським/ою активістом/кою, щоб працювати над системними проблемами;
 • звернутися до органів місцевого самоврядування, юристів з безоплатної системи правової допомоги або громадської організації за консультацією;
 • поскаржитися до вищого органу владу або уповноваженого Верховної Ради з прав людини;
 • піти до суду із позовом або до Європейського Суду прав людини.

А щоб захищати свої права більш ґрунтовно, ви повинні добре знати, які права нам повинна гарантувати держава та міжнародні стандарти. Для цього радимо ознайомитися з:

 • Загальною Декларацією прав людини
 • Конвенцією про права людей з інвалідністю
 • Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод
 • Конституцією України
 • Законами “Про основи соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні”, “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”, “Про соціальні послуги”, “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”.