Група Активної Реабілітації

#Допомога жінкам з інвалідністю: лідерка ГАР взяла участь у тренінгу для медичних фахівців

Уляна Пчолкіна розповіла про існуючі моделі та підходи до розуміння інвалідності, коректну термінологію та етику спілкування.

Повномасштабна війна загострила питання готовності медичної системи надавати послуги людям із різними формами інвалідності.

Щоб допомогти лікарям розуміти та якісно комунікувати з людьми з інвалідністю, зменшити стереотипи навколо людей з інвалідністю, знизити упередження, змінити точку зору і сприйняття Благодійний Фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» організував тренінг «Надання медичної допомоги в галузі сексуального та репродуктивного здоров’я жінкам з інвалідністю» за підтримки Фонду Народонаселення ООН в Україні та Партнерства ООН із захисту прав людей з інвалідністю.

Учасниками навчання стали лікарі, які працюють у нещодавно відкритих гінекологічних кабінетах безбар’єрного доступу, керівники закладів і організатори у сфері охорони здоров’я та інші. Однією зі спікерок тренінгу була керівниця стратегічного розвитку ГАР Уляна Пчолкіна. Вона взяла участь у першій та другій тематичних лекціях і розповіла про існуючі моделі та підходи до розуміння інвалідності, коректну термінологію та етику спілкування.

Програма тренінгу була побудована на міжнародних напрацюваннях і рекомендаціях громадських активістів у галузі. Зокрема, обговорювались й теми сексуальних та репродуктивних прав людей з інвалідністю, доступ до послуг із сексуального та репродуктивного здоров’я тощо. Лідерка ГАР, Каріна Кардаш, поділилась власною історією з учасниками та учасницями тренінгу. Жінка попри спротив лікарів підписала всі папери, що бере на себе повну відповідальність, аби зберегти вагітність. Сьогодні Каріна мама 14-річної, здорової нормотипової дитини.

"Я маю шийну травму й пересуваюсь на кріслі колісному вже понад 18 років. Свою травму я отримала у 12 років, і, коли мене виписували, лікарі сказали моїй мамі, що в мене не буде дітей. Я зростала в атмосфері, де не було поінформованості про мій стан, як досягти самостійності, про сексуальне життя. Коли в мене зав’язалися стосунки із чоловіком, я не розуміла, що потрібно використовувати контрацептиви. Я дізналась, що вагітна, на третьому місяці. Далі почалась епопея з лікарями: мене всіляко переконували перервати вагітність, аргументуючи тим, що дитина може народитися з порушеннями, що я не витримаю вагітність, що мене повністю паралізує, залякували чоловіка, тисли й на мене й на мою сім’ю "
пояснює Каріна

Загалом у заході взяли участь представники офісу Урядової уповноваженої з прав людей з інвалідністю, представники Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики, організацій та об’єднань, що працюють для надання послуг та захисту прав людей з інвалідністю. А також представники департаментів охорони здоров’я та департаментів соціального захисту обласних державних адміністрацій, управлінь соціального захисту та охорони здоров’я міських рад.

Попри нестабільність зв’язку, відключення електроенергії та інтернету, учасники й учасниці заходу змогли обмінятися своїм досвідом, поділитися напрацюваннями для подолання проблеми, а також виробити низку рекомендацій до Міністерства охорони здоров’я та Національної служби здоров’я.