З 2 по 6 жовтня 2017 року в рамках проекту USAID TEAM Україна відбувся робочий візит української делегації головною метою якого було вивчення системи забезпечення асистивними технологіями в Норвегії.

До складу делегації входили Віталій Пчолкін – Виконавчвй директор ВООІ «Група активної реабілітації», Перс Розен – директор UCP Wheels for Humanity, Юрій Метко – координатор проекту TEAM Україна та Олександра Каландяк – керівник проекту, Антоніна Салєєва – директор Харківського інституту протезування, Василь Стрілка – головний спеціаліст відділу експертизи тимчасової та стійкої втрати працездатності Управління медико-соціальної допомоги населенню Медичного департаменту МОЗ України.

У Норвегії з 1995 року створені 18 центрів асистивних технологій

У Норвегії з 1995 року створені 18 центрів асистивних технологій, в яких клієнти з допомогою фізичних терапевтів та ерготерапевтів мають можливість підібрати відповідне своєму фізичному стану та умовам проживання обладнання, яке пізніше можуть обслуговувати та, при потребі, змінювати, якщо змінилися умови чи фізичний стан. Особливим чином вразила доступність послуг, незалежно від місця проживання, скоординована робота на всіх рівнях, орієнтована на цілі клієнта, чітко прописані процедури та керівництва, оптимізація існуючих ресурсів, що включає відновлення вживаного обладнання.

Держава робить усе можливе, щоб допомогти особі з інвалідністю або особі з тимчасово обмеженим функціонуванням, забезпечуючи асистивними технологіями, стати активним членом суспільства, повернутись до роботи чи навчання.

Українські фахівці мали можливість ознайомитися з досвідом Норвегії, ретельно вивчити питання фунціонування системи на національному рівні, її переваг та можливостей, які ця система надає пересічному громадянину. Велику увагу в Норвегії приділяють освіті фахівців, а саме як провести обстеження для підбору обладнання, як вибрати відповідний засіб та як адаптувати його при необхідності. Однією із фундаментальних відмінностей у системах є те, що для того, щоб отримати нове обладнання, користувач повинен повернути вживане.

Всесвітня організація охорони здоров’я вважає цю систему однією з найкращих в світі та рекомендує її до впровадження в інших країнах.

За результатами візиту 16 листопада 2017 року в Києві відбувся круглий стіл, де за участю міжнародних експертів розглядалися рекомендації ВООЗ щодо забезпечення асистивними технологіями та створено стратегічний план покращення процесу забезпечення кріслами колісними в Україні.