МІЖНАРОДНИЙ ПРОЕКТ
ПРОГРАМА АКТИВНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ
«ПОВЕРНЕННЯ ДО ЖИТТЯ»
для травмованих діючих та звільнених військовослужбовців і персоналу сектора безпеки і оборони України

Цільова група:

 • Військові та бійці добровольчих батальйонів, що отримали важкі поранення у зоні проведення АТО.

Виконавці програми:

 • Всеукраїнське громадське об’єднання «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» (НАІУ)
 • Національний комітет спорту інвалідів України» (НКСІУ)

Підтримка програми:

 • Трастовий фонд НАТО з медичної реабілітації
 • Міністерство соціальної політики України
 • Міністерство молоді та спорту України

За участі:

 • Українського центру фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт»
 • Підприємства Національного паралімпійського комітету України «Західний реабілітаційно-спортивний центр»
 • Громадських організацій людей з інвалідністю

Терміни реалізації програми:

 • Червень 2016 – грудень 2018 р.

Опис програми:

Програма  реалізується на базі підприємства Національного паралімпійського комітету України «Західний реабілітаційно-спортивний центр», що розташоване в унікальному природньому середовищі гірських Карпат на висоті 800-900 метрів над рівнем моря (Львівська обл., Турківський р-н, с. Яворів).

Програма орієнтована на покращення психоемоційного стану цільової групи; формування психології оптимізму попри ураження, в т.ч. суттєві, здоров’я людини, її реальної готовності до інтеграції в «звичайне» оточення/життя; оволодіння навичками максимально самостійного життя незважаючи на отримані травми та порушення, але враховуючи їх.

Завдання програми:

 • Отримати суттєві позитивні зрушення в психологічному та загально фізичному стані учасників;
 • Забезпечити оволодіння учасниками необхідними вміннями та навичками щодо самообслуговування, незалежності від сторонньої особи в побуті для інтеграції та адаптації у повсякденному житті;
 • Через параліміпійську методологію скерувати учасників до подальших систематичних занять фізкультурою та спортом та орієнтувати на подальшу професійно-трудову діяльність.

Програма сприятиме комплексній реабілітації учасників (цільової групи). Зокрема включатиме компоненти:

 • психологічна реабілітація;
 • фізична реабілітація та адаптація, в т.ч. оволодіння навичками використання допоміжних і компенсаторних засобів, технічних засобів реабілітації;
 • реабілітація засобами фізичної культури і спорту, набуття компенсаторних можливостей організму через тренування, використовуючи систему паралімпійської підготовки;
 • надання можливостей занять спортом через початкову паралімпійську підготовку з подальшим скеруванням до занять фізичною культурою та спортом за місцем проживання в регіональних центрах системи «Інваспорт»;
 • побутова та дозвіллєва терапія;
 • соціальна реабілітація та орієнтація на подальшу професійно-трудову діяльність.

Формування реабілітаційних груп:

Програма передбачає реабілітацію людини тільки після виписки із медичного закладу і стабілізації її стану здоров’я (після завершення гострого періоду).

Реабілітаційний курс розрахований на 12 днів (два тижні) для кожної особи, з можливістю повтору (за необхідності) через 3-5 місяців.

Передбачається формування реабілітаційних груп чисельністю 10 осіб, залежно від рівня складності уражень учасників. Групи формуватимуться за нозологічним принципом (типом уражень), наприклад: порушення опорно-рухового апарату, в т.ч. ампутації кінцівок, порушення зору, слуху, травма хребта та спинного мозку, черепно-мозкові травми тощо.

Підставою для відмови щодо участі у програмі може бути нестабільний стан особи, наявні відкриті або в стадії загоєння рани, потреба постійного медичного супроводу, протипоказання лікарів.

Підходи в реабілітації:

Залежно від специфіки групи (нозології) буде формуватись чисельний та якісний склад команди фахівців.

Важливою складовою програми є використання принципу «рівний – рівному», шляхом залучення інструктора активної реабілітації або інших осіб з інвалідністю (з ампутацією кінцівки, з церебральними ураженнями, порушенням зору і т.п.), що зазнала аналогічної травми, але змогла відновити порушені або компенсувати втрачені функції та на даний час веде активний спосіб життя.

Інструктор активної реабілітації, як особа з інвалідністю, має досвід проходження курсу реабілітації, володіє методиками адаптації людини з конкретним нозологічним ураженням.

Загольно-фізична підготовка

Щодо спортивної складової, то наші інструктори проводять тренування з настільного тенісу, стрільби з лука, аеробіки, а також читають лекції для учасників табору що користуються коляскою, які містять вкрай важливу інформацію щодо особливостей життя після отриманої травми чи поранення, а їх, повірте, більш ніж достатньо.

Головна мета інструктора Активної Реабілітації власним прикладом довести – що в будь якому стані, навіть якщо ти користуєшся коляскою, ти можеш бути успішною, самодостатньою, впевненою у собі та щасливою людиною.